O NAS

Kilka słów o nas, kto wchodzi w skład Fundacji i Leśnego Projektu Edukacyjnego W Listowiu.

Aneta Górska, założycielka Fundacji Północny-Wschód, współzałożycielska Giżyckiego Stowarzyszenia Mam i Tatusiów Monti, prowadząca zajęcia Musical English i Musical Babies w Szkole Językowej LOGOS.

Ukończyła socjologię, zarządzanie i ekonomię (częściowo w języku niemieckim i angielskim). Zawsze lubiła języki obce i pracę z ludźmi. W nastoletniości harcerka, drużynowa gromady zuchowej, po studiach wolontariuszka w Belgradzie. Na późniejszym etapie życia rozwój kariery w międzynarodowej korporacji, wyjazdy służbowe i pierwsze dziecko, które na nowo przewróciło całe życie do góry nogami, a kolejne tylko utwierdziło na ścieżce życia w zgodnie ze swoimi wartościami.

 

Anna Szymańska z wykształcenia specjalista dietetyk, w trakcie studiów nad terapiami naturalnymi we Wrocławskim Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia. 

Miłośniczka roślin i przekazywania o nich wiedzy.  Pod Giżyckiem tworzy ogród Mokosz w którym uprawia warzywa, owoce i zioła zgodnie z zasadami ekologii, oraz Biodynamiczną Manufakturę Zielarską.

Mama Gai i Bruna. W relacji z dziećmi inspiruje się nurtem Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.

Monika Dziemiela: z wykształcenia pedagog specjalny i terapeuta zajęciowy.

Prowadziła przez 6 lat pracownię ceramiczną dla dzieci młodzieży i dorosłych.
Szkoliła w zakresie ceramiki studentów szkoły policealnej mogąc doskonalić umiejętności nauczycielskie.

Miłośniczka aktywnego spędzania czasu, zdrowej kuchni i dobrej kawy. Pasjonatka tańca i muzyki. Artystyczna dusza, specjalizująca się w takich technikach jak batik na tkaninie, ceramika artystyczna, mozaika, recykling plastyczny, ciągle odkrywająca nowe obszary plastyczne.

Bycie mamą Nikodema, Zuzi i Tosi zainspirowało ją do stworzenia przestrzeni przyjaznej dzieciom. Stąd przeprowadzka wraz z rodziną z dużego miasta w sąsiedztwo lasów i wody, które dają nieograniczone możliwości spędzania czasu i czerpania pozytywnej energii.

Agata Żebrowska, mama Doriana i Anastazji. Instruktor jazdy konnej, miłośniczka przyrody, życia w zgodzie z naturą. „Z końmi i zwierzętami mam do czynienia od urodzenia. Uwielbiam spanie w namiocie w środku lasu, biwaki i obozy. Odkąd zaszłam w pierwsza ciążę zanurzona jestem w nurcie RB i NVC.”Celem leśnego projektu edukacyjnego W Listowiu jest stworzenie w Giżycku na Mazurach przestrzeni dla dzieci do rozwoju w bliskim otoczeniu przyrody, z dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu, dwujęzycznością w codziennych aktywnościach (polski i angielski). A przy tym wszystkim relacja z dzieckiem w oparciu o elementy najlepszych systemów wychowawczo-edukacyjnych: Janusza Korczaka, Waldorfska, Montesorri, edukacja demokratyczna, flow learning Josepha Cornella.

Niekwestionowanym wzorem do naśladowania jest dla nas Leśne Przedszkole Puszczyk. Zespół kilku entuzjastów idei leśnych przedszkoli zaiplementował go w Polsce, a dzięki swojej determinacji utworzyli Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. Opierając się na ich doświadczeniu pragniemy wprowadzić ten sposób edukacji przedszkolnej w Giżycku. Uważamy, że podstawę programową Ministerstwa Edukacji dla przedszkoli można przeprowadzić na świeżym powietrzu przez cały rok. Cechą wyróżniającą nasz projekt jest jedna grupa mieszana wiekowo stwarzająca relacje jak w rodzeństwie: starsi pomagają młodszym, a młodsi uczą się od starszych. Więcej o tym co to są leśne przedszkola dowiecie się z artykułu na portalu Dzieci Są Ważne „Leśne przedszkola – bez murów, z otwarciem na naturę.”

Baza Projektu W Listowiu będzie składała się z namiotu sferycznego, kręgu pieńków, placu zabaw, sanitariatu. Grupa przewidziana jest na max. 20 dzieci w wieku 2,5 do 6 lat, którym zagwarantuje się opiekę w duchu Montessori. Planujemy też wdrożyć dwujęzyczność, czyli jeden opiekun posługuje się językiem angielskim w kontaktach z dzieckiem. Przewidziane godziny otwarcia to 6.30 – 16.30 przez wszystkie dni robocze przez cały rok.

Projekt W Listowiu będzie miał bazę przy Krzyżu Brunona w Giżycku, a na pytania „kiedy” i „ile to będzie kosztowało” będziemy mogli odpowiedzieć w zależności od uzyskania funduszy. Natomiast przedsięwzięcie ma charakter społeczny, a głównym priorytetem jest realizacja celów statutowych Fundacji Płn.-Wsch., którymi są:

  • rozwijanie postawy świadomości i bliskości ze środowiskiem naturalnym,
  • wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży,
  • wspieranie rozwoju rodziny oraz wzmacnianie więzi między rodzicami a dziećmi,
  • działalność na rzecz wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • wspieranie jak i upowszechnianie aktywności fizycznej, zdrowego żywienia i dbania o higienę psychiczną,
  • nauka języków obcych jako pomost do budowania wśród dzieci i ich rodziców postaw tolerancji i pobudzenie ciekawości wobec innych kultur.

Będziemy przeprowadzać konsultacje społeczne, dni otwarte i wydarzenia mające na celu przybliżenie projektu zainteresowanym. Jeśli chcesz być informowany o rozwoju wdrażania projektu, polub naszą stronę na facebooku, albo po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć wykonanych w bazie Puszczyka pod Białymstokiem. Mamy nadzieję, że w roku 2020 W Listowiu będzie wyglądało podobnie.