O NAS

Kilka słów o nas, kto wchodzi w skład Leśnego Projektu Edukacyjnego W Listowiu.

Aneta Górska, założycielka Fundacji Północny-Wschód, współzałożycielka Stowarzyszenia Monti. Koordynatorka projektu „W Listowiu„, a w kontakcie z dziećmi „Pani, która mówi po angielsku”.

Ukończyła socjologię, zarządzanie i ekonomię (częściowo w języku niemieckim i angielskim). A w celu uzupełnieniu kwalifikacji także przygotowanie pedagogiczne. Zawsze lubiła języki obce i pracę z ludźmi. W nastoletniości harcerka, drużynowa gromady zuchowej, po studiach wolontariuszka w Belgradzie. Na późniejszym etapie życia rozwój kariery w międzynarodowej korporacji, wyjazdy służbowe i pierwsze dziecko, które na nowo przewróciło całe życie do góry nogami, a kolejne tylko utwierdziło na ścieżce życia w zgodzie ze swoimi wartościami.

Od otwarcia „W Listowiu” w lipcu 2020 spełnia swoje największe marzenie.

 

Anna Szymańska z wykształcenia specjalista dietetyk, w trakcie studiów nad terapiami naturalnymi we Wrocławskim Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia. 

Miłośniczka roślin i przekazywania o nich wiedzy.  Pod Giżyckiem tworzy ogród Mokosz w którym uprawia warzywa, owoce i zioła zgodnie z zasadami ekologii, oraz Biodynamiczną Manufakturę Zielarską.

Mama Gai i Bruna. W relacji z dziećmi inspiruje się nurtem Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.

W projekcie pełni rolę opiekuna wspierającego: „Pani od Roślinek”.

Agata Żebrowska, członek zarządu Fundacji, ale przede wszystkim mama Doriana i Anastazji. Instruktor jazdy konnej, miłośniczka przyrody, życia w zgodzie z naturą. „Z końmi i zwierzętami mam do czynienia od urodzenia. Uwielbiam spanie w namiocie w środku lasu, biwaki i obozy. Odkąd zaszłam w pierwsza ciążę zanurzona jestem w nurcie RB i NVC.”

Przyjaciel projektu, zadba o kontakt ze zwierzętami.

Założeniem leśnego projektu edukacyjnego W Listowiu jest tworzenie w Giżycku na Mazurach przestrzeni dla dzieci do rozwoju w bliskim otoczeniu przyrody, z dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu, a przede wszystkim relacja z dzieckiem w oparciu o NVC i realizacja podstawy programowej MEN w idei leśnych przedszkoli.

Niekwestionowanym wzorem do naśladowania jest dla nas Leśne Przedszkole Puszczyk. Zespół kilku entuzjastów idei leśnych przedszkoli zaiplementował go w Polsce, a dzięki swojej determinacji utworzyli Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. Opierając się na ich doświadczeniu wprowadzamy ten sposób edukacji przedszkolnej w Giżycku. Cechą wyróżniającą nasz projekt jest jedna grupa mieszana wiekowo stwarzająca relacje jak w rodzeństwie: starsi pomagają młodszym, a młodsi uczą się od starszych. Więcej o tym co to są leśne przedszkola dowiecie się z artykułu na portalu Dzieci Są Ważne „Leśne przedszkola – bez murów, z otwarciem na naturę.”

Działalność Fundacji Północny-Wschód ma na celu wypełnić potrzeby społeczne w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a priorytetem jest realizacja celów statutowych, którymi są:

  • rozwijanie postawy świadomości i bliskości ze środowiskiem naturalnym,
  • wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży,
  • wspieranie rozwoju rodziny oraz wzmacnianie więzi między rodzicami a dziećmi,
  • działalność na rzecz wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • wspieranie jak i upowszechnianie aktywności fizycznej, zdrowego żywienia i dbania o higienę psychiczną,
  • nauka języków obcych jako pomost do budowania wśród dzieci i ich rodziców postaw tolerancji i pobudzenie ciekawości wobec innych kultur.