O NAS

Kilka słów o nas, kto wchodzi w skład Leśnego Projektu Edukacyjnego W Listowiu.

Aneta Górska, założycielka Fundacji Północny-Wschód, współzałożycielka Giżyckiego Stowarzyszenia Mam i Tatusiów Monti. Koordynatorka projektu „W Listowiu”, a w kontakcie z dziećmi „Pani, która mówi po angielsku”.

Ukończyła socjologię, zarządzanie i ekonomię (częściowo w języku niemieckim i angielskim). A w celu uzupełnieniu kwalifikacji także przygotowanie pedagogiczne. Zawsze lubiła języki obce i pracę z ludźmi. W nastoletniości harcerka, drużynowa gromady zuchowej, po studiach wolontariuszka w Belgradzie. Na późniejszym etapie życia rozwój kariery w międzynarodowej korporacji, wyjazdy służbowe i pierwsze dziecko, które na nowo przewróciło całe życie do góry nogami, a kolejne tylko utwierdziło na ścieżce życia w zgodzie ze swoimi wartościami.

Od otwarcia „W Listowiu” w lipcu 2020 spełnia swoje największe marzenie.

 

Anna Szymańska z wykształcenia specjalista dietetyk, w trakcie studiów nad terapiami naturalnymi we Wrocławskim Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia. 

Miłośniczka roślin i przekazywania o nich wiedzy.  Pod Giżyckiem tworzy ogród Mokosz w którym uprawia warzywa, owoce i zioła zgodnie z zasadami ekologii, oraz Biodynamiczną Manufakturę Zielarską.

Mama Gai i Bruna. W relacji z dziećmi inspiruje się nurtem Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.

W projekcie pełni rolę opiekuna wspierającego: „Pani od roślinek”.

Monika Dziemiela: z wykształcenia pedagog specjalny i terapeuta zajęciowy.

Prowadziła przez 6 lat pracownię ceramiczną dla dzieci młodzieży i dorosłych.
Szkoliła w zakresie ceramiki studentów szkoły policealnej mogąc doskonalić umiejętności nauczycielskie.

Miłośniczka aktywnego spędzania czasu, zdrowej kuchni i dobrej kawy. Pasjonatka tańca i muzyki. Artystyczna dusza, specjalizująca się w takich technikach jak batik na tkaninie, ceramika artystyczna, mozaika, recykling plastyczny, ciągle odkrywająca nowe obszary plastyczne.

Bycie mamą Nikodema, Zuzi i Tosi zainspirowało ją do stworzenia przestrzeni przyjaznej dzieciom. Stąd przeprowadzka wraz z rodziną z dużego miasta w sąsiedztwo lasów i wody, które dają nieograniczone możliwości spędzania czasu i czerpania pozytywnej energii.

W pracy z dziećmi w roli opiekuna wspierającego.

Agata Żebrowska, członek zarządu Fundacji, ale przede wszystkim mama Doriana i Anastazji. Instruktor jazdy konnej, miłośniczka przyrody, życia w zgodzie z naturą. „Z końmi i zwierzętami mam do czynienia od urodzenia. Uwielbiam spanie w namiocie w środku lasu, biwaki i obozy. Odkąd zaszłam w pierwsza ciążę zanurzona jestem w nurcie RB i NVC.”

Przyjaciel projektu, zadba o kontakt ze zwierzętami.

Angelika Janas – animatorka kultury ze specjalizacją teatralną, obecnie studentka psychologii. Zakochana w jodze, a w przyszłości także nauczycielka jogi. Dawniej wieloletnia instruktorka ZHP, pracująca z zuchami. Obecnie mama trzylatki, przepełniona ideą rodzicielstwa bliskości, porozumieniem bez przemocy, montesoriańskimi metodami nauczania i dorastaniem blisko natury. Przez lata pracująca jako animatorka, wychowawczyni kolonijna, opiekunka i instruktorka, nastawiona na tworzenie z każdym spotkanym na swojej drodze dzieckiem autentycznej relacji opartej na zaufaniu, zabawie i wspólnym odkrywaniu świata.

W projekcie w roli opiekuna wiodącego.

Nazywam się Eliza Szumska-Zagórna. Jestem psychologiem, zainspirowanym rozwojem dzieci i młodzieży, świadomym rodzicielstwem i edukacją opartą na naturalnych prawach dziecka. Od niedawna jestem również certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny. Posiadam doświadczenie jako psycholog szkolny, udzielam, konsultacji dla przedszkola leśnego, wspierając edukację w przyrodzie całym sercem. Prowadzę liczne konsultację z rodzinami, podczas których pomagam rodzicom uzyskać więcej satysfakcji i radości ze skutecznego rodzicielstwa, poprzez trening komunikacji opartej na porozumieniu  bez przemocy (NVC), rodzicielstwo przez zabawę oraz pomoc w byciu stanowczym i życzliwym jednocześnie. Pomagam rodzicom tworzyć rodziny, w których w miłej atmosferze dzieci rozwijają ważne kompetencje życiowe, budując przy tym poczucie własnej wartości. 

Prywatnie jestem mamą Dawida (7lat) i Marcela (5lat). Lubię piesze wędrówki górskie i wypady rowerowe. Kocham florę, faunę i pikniki. 

Założeniem leśnego projektu edukacyjnego W Listowiu jest tworzenie w Giżycku na Mazurach przestrzeni dla dzieci do rozwoju w bliskim otoczeniu przyrody, z dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu, oraz kontaktem z językiem angielskim wykraczającym poza zabawy taneczno-ruchowe, ale pojawiającym się naturalnie przy codziennych czynnościach. A przy tym wszystkim relacja z dzieckiem w oparciu o NVC i realizacja podstawy programowej MEN w idei leśnych przedszkoli.

Niekwestionowanym wzorem do naśladowania jest dla nas Leśne Przedszkole Puszczyk. Zespół kilku entuzjastów idei leśnych przedszkoli zaiplementował go w Polsce, a dzięki swojej determinacji utworzyli Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. Opierając się na ich doświadczeniu wprowadzamy ten sposób edukacji przedszkolnej w Giżycku. Cechą wyróżniającą nasz projekt jest jedna grupa mieszana wiekowo stwarzająca relacje jak w rodzeństwie: starsi pomagają młodszym, a młodsi uczą się od starszych. Więcej o tym co to są leśne przedszkola dowiecie się z artykułu na portalu Dzieci Są Ważne „Leśne przedszkola – bez murów, z otwarciem na naturę.”

Działalność Fundacji Północny-Wschód ma charakter pro-społeczny, a głównym priorytetem jest realizacja celów statutowych, którymi są:

  • rozwijanie postawy świadomości i bliskości ze środowiskiem naturalnym,
  • wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży,
  • wspieranie rozwoju rodziny oraz wzmacnianie więzi między rodzicami a dziećmi,
  • działalność na rzecz wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • wspieranie jak i upowszechnianie aktywności fizycznej, zdrowego żywienia i dbania o higienę psychiczną,
  • nauka języków obcych jako pomost do budowania wśród dzieci i ich rodziców postaw tolerancji i pobudzenie ciekawości wobec innych kultur.